Útoky, které se odehrály v srpnu, vyvolaly ve Štýrském Hradci šok. Média incident přirovnala k lovu a mnozí obyvatelé vypověděli, že v době fotbalových utkání již raději do města vůbec nechodí.
Asi 50 fotbalových chuligánů hlásících se ke štýrskohradeckému klubu GAK se tehdy po zápase s lineckým FC Blau-Weiß Linz vydalo tramvají ze stadionu do centra města, aby tam hledali fanoušky jiného štýrskohradeckého klubu SK Sturm Graz. Cestou napadali nejen fanoušky Sturmu, ale také kolemjdoucí, kteří s fotbalem neměli nic společného.
Před soudem nyní stojí 21 mužů včetně šesti Čechů z jistého spřáteleného českého klubu. Státní zástupkyně Ines Eichwalderová ve středu prohlásila, že důkazy sice neukazují, že by někdo z těchto obžalovaných skutečně napadal kolemjdoucí a konkurenční fanoušky, ale že samotné sdružování se do skupin s cílem útočit na ostatní je trestným činem v podobě závažného kolektivního násilí. Podle rakouských zákonů v takových případech hrozí až tři roky vězení.
Kdo vedl rasový útok fanoušků, se neví. Hulákání v tramvaji má řešit úřad![]() |
„Společnost nemůže tolerovat, aby skupina rváčů procházela Štýrským Hradcem a náhodně útočila na lidi,“ řekla Eichwalderová. Uvedla rovněž, že se v procesu bude vyhýbat slovu fanoušek, protože obžalovaní žádnými fanoušky nejsou, neboť fotbal je pro ně jen záminkou pro násilí.
Obhájci mužů naopak na úvod procesu opakovaně zpochybňovali, že by se jejich klienti na útocích domluvili a že by kvůli tomu záměrně vytvořili skupinu. Tvrdili, že po fotbalovém zápase je běžné, že se fanoušci ve velkých skupinách vrací domů.
O šoku, jaký útoky ve městě vyvolaly, ve středu mluvil také soudce Florian Kubin. Ten řekl, že incident dolehl i na jeho známé a že mu jedna mladá maminka sdělila, že se v době fotbalu bojí jít do města.
Procesu se rakouská média podrobně věnují. List Kurier například napsal, že setkání fanoušků SK Sturm a GAK vždy vedou k násilnostem. List Kronen Zeitung uvedl, že někteří obžalovaní, kterým je 17 až 47 let, stojí před soudem poprvé, zatímco jiní jsou známé firmy s bohatým výpisem trestů. Mnozí jsou však otci od rodin a vedou nenápadné životy, dodal deník.