Ceny potravin v Česku rostou. Jen za poslední tři roky stouply až o čtvrtinu. A zatímco lidé sledují, jak se jejich nákupy prodražují, odborníci se přou o to, kdo za situaci může. Ve vysílání CNN Prima NEWS se konkrétně řešilo zdražování vajec.
Kovanda: Můžou za to aktivisté
Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že jednou z příčin zdražování vajec je tlak aktivistů na ukončení klecových chovů. Podle něj začalo vše v roce 2018, kdy ekologické a ochranářské organizace prosazovaly zákaz klecí. Politici se tehdy přidali a zavázali se, že klecové chovy skončí. „V roce 2018 vyšli do ulic aktivisté, říkali si obránci zvířat, nasadili si masky slepic a tvrdili, že se musíme zbavit klecových chovů,“ připomněl v televizní diskusi ekonom s tím, že „v rámci populistického tažení“ se politici a některé řetězce zavázali, že tyto chovy do roku 2025 zruší a nahradí je voliéry s podestýlkami.
Alternativní způsoby chovu jsou ale výrazně dražší. „To je sice pro nosnice určitě více komfortní, ale také dražší. Jestliže chceme, aby se slepičky měly lépe, tak si za vejce zkrátka připlatíme,“ upozornil.
Náklady se logicky promítají do cen vajec, které teď zákazníci vidí v obchodech. Tuzemští chovatelé proto musejí vydávat větší sumy na investice, aby zajistili welfare chov,“ poukázal ekonom.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská