Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,3 %, přibylo volných míst

foto Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,3 procenta, přibylo volných míst

Praha - Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,3 procenta z únorových 4,4 procenta, snížila se po čtyřech měsících růstu. V porovnání s loňským březnem je podíl nezaměstnaných vyšší o 0,4 procentního bodu, vyplývá z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Podle analytiků stojí za poklesem nezaměstnanosti zahájení sezonních prací. Zároveň varovali, že zavedení amerických cel může v budoucnu český pracovní trh negativně ovlivnit.

Fotogalerie

Bez práce bylo na konci března 322.140 lidí, proti předchozímu měsíci se jejich počet snížil zhruba o 4000. Volných míst přibylo o 3700 na téměř 92.000. Na jedno volné místo připadá v průměru 3,5 uchazeče o zaměstnání.

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,3 procenta, přibylo volných míst. Nejvyšší nezaměstnanost byla v Ústeckém kraji, a to 6,6 procenta. Naopak v Praze činila míra nezaměstnanost tři procenta, nejméně v Česku. Praha byla ale jediným regionem, kde se nezaměstnanost meziměsíčně zvýšila.

"Po opatrném prvním kvartálu se firmy postupně vracejí k náborům, které v předchozích měsících kvůli ekonomické nejistotě odkládaly. Příznivé počasí rovněž urychlilo nábor sezonních prací. Společnosti zahájily nábory brigádníků především do odvětví, jako je stavebnictví, zemědělství a cestovní ruch," uvedl generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský.

Také podle Úřadu práce ČR se na poklesu nezaměstnanosti projevuje sezonní vývoj. "Sledujeme ale rozdíly napříč regiony a požadavky firem u volných míst se často nepotkávají s kvalifikací pracovníků, kteří hledají práci. Klíčem je rekvalifikace uchazečů i spolupráce se zaměstnavateli," uvedl generální ředitel úřadu Daniel Krištof

Téměř tři čtvrtiny volných pracovních míst jsou určené pro uchazeče se základním či nižším vzděláním. Zaměstnavatelé mají nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o kuchaře, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, o řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče. Nejvíce míst nabízejí zaměstnavatelé v Praze, a to 23.480.

Mezi okresy je nejvyšší míra nezaměstnanosti na Mostecku, kde činí 9,3 procenta. Na Karvinsku je to 8,7 procenta. Nejlépe na tom jsou okresy Praha-východ a Praha-západ, Rychnov nad Kněžnou, Pelhřimov, Benešov a Zlín, kde je nezaměstnanost nižší než tři procenta.

Nejvyšší nezaměstnanost byla v březnu v Ústeckém kraji, a to 6,6 procenta. Naopak v Praze dosáhl podíl nezaměstnaných tří procent, což byla republikově nejnižší hodnota. Mezi okresy je nejvyšší nezaměstnanost na Mostecku, kde činí 9,3 procenta. Nejlépe na tom jsou okresy Praha-východ a Praha-západ, Rychnov nad Kněžnou, Pelhřimov, Benešov a Zlín, kde je nezaměstnanost nižší než tři procenta.

Sezonní vývoj by podle analytiků měl nahrávat dalšímu snižování podílu nezaměstnaných. "Proti možnému pokračování poklesu nezaměstnanosti může promluvit situace v průmyslu, který se stále nedokázal dostat na svou předcovidovou úroveň a aktuálně zde zaměstnavatele drtí nejistota plynoucí z bezprecedentní hospodářské politiky (amerického prezidenta) Donalda Trumpa," upozornila ale expertka PwC na lidské zdroje Andrea Linhartová Palánová.

Podle ekonoma Deloitte Filipa Pastuchy bude český trh práce vedle amerických cel dostávat pod tlak také pokračující slabá poptávka v Německu. "Za celý rok očekáváme nárůst podílu nezaměstnaných osob nad čtyři procenta," uvedl. Loni byla průměrná roční nezaměstnanost 3,8 procenta.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 9.05.2025 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pátek 9. května 2025

Očekáváme v 14:00 15°C

Celá předpověď