O plánech Bruselu informoval s odkazem na anonymní zdroje polský zpravodajský web Gazeta Wyborcza.
Podle portálu mělo jít původně o zákaz vývozu drůbeže z celého státu, nyní se hovoří jenom o Velkopolsku, což je ale stále jeden ze dvou nejdůležitějších tamních produkčních regionů. Velkopolsko a severní Mazovsko obstarává 40 procent polské drůbeží produkce. „Omezení produkce i v jednom regionu znamenalo obrovské ztráty v miliardách zlotých,“ uvedl prezident polské drůbežářské komory Dariusz Goszczyński.
Nechte ptačí chřipku zabíjet, navrhuje ministr. Šílenství, argumentují vědci![]() |
Pokud by se omezil i obchod s vejci před Velikonocemi, mohl by jich být i nedostatek, nakonec už v současnosti jsou v obchodech kvůli menšímu množství na evropském trhu vejce z Finska, Španělska nebo třeba z Lotyšska.
Problém pro Česko i EU
„Určitě by zdražilo maso a vejce, protože většina tuzemských dovozů drůbeže a vajec je právě z Polska,“ uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá v reakci pro iDNES.cz. Podle posledních údajů ministerstva zemědělství by šlo o 67 procent celkových dovozů drůbežího masa, následovalo Maďarsko a Ukrajina.
U vajec jde pak o 36 procent, za Polskem v tomto případě následovalo Lotyšsko a Ukrajina. Česko je soběstačné ve vejcích zhruba z 84 procent, tento podíl dlouhodobě klesá. Jenom za letošní březen se podle údajů Státní veterinární správy dovezlo do ČR 21,8 milionu kusů vajec z Polska, 258 tun vaječných výrobků a 6,3 milionu kilogramů drůbežího masa bez krůt a dalších 1,8 milionu kilogramů krůtího.
Problém by to ale nebyl pouze pro Českou republiku, ale pro celou EU. V Polsku se chová třináct procent z evropských nosnic a poráží se tam 1,4 miliardy kusů drůbeže na výkrm ročně.
Slintavka a kulhavka je jen jedna pohroma. Chovatele potichu ohrožuje „modrý jazyk“ |
Podle Dlouhé by dopady na spotřebitele záležely na tom, jak dlouho by zákaz vývozu trval. Chov brojlerů na maso je rychlý, porážejí se zhruba 35 dnech, takže se kapacity v EU dají navýšit poměrně rychle. „Podle mého názoru by to uklidnilo tristní situaci v masné drůbeži, kdy naši prodávají za čistou cenu lehce pod 25 Kč/kg,“ doplnila.
Podle ní by se ale zpracovatelé museli domluvit s obchodníky a zvýšit cenu právě i pro prvoproducenty. I když by na první pohled mohlo jít o dobrou zprávu pro české chovatele, radovat se z ní příliš nedá, protože všichni mají obavy z rozšíření ptačí chřipky ve větším i na českém území.
V Česku je aktuálně ptačí chřipka zatím jenom v malochovech, letos se už zjistila na deseti lokalitách.