„Rusko, Čína, Indie. Evropa už ne.“ Zahraniční host zboural v Praze svět, který známe

13.04.2025 9:46 | Reportáž

Hlavním rozdílem mezi USA a Evropou není podle Christophera DeMutha z konzervativního think-tanku The Heritage Foundation odlišné složení veřejnosti, ale volební systém, způsobující, že se v Evropě pravicový establishment „raději spolčí se zelenými a s marxisty a s tvrdými levičáky“, než aby pustil k moci pravici nové generace, jako se stalo v USA. DeMuth však i po těchto svých slovech na sobotní konferenci Patriotů pro Evropu, kterou pořádal europoslanec Filip Turek, dodal, že si nemyslí, že by v Evropě konzervativci nemohli uspět. Podle francouzského ekonoma Charlese Gavea čekají Evropu nemalé změny také kvůli upadajícímu vlivu USA. Zmínil, kdo Američany nahradí.

„Rusko, Čína, Indie. Evropa už ne.“ Zahraniční host zboural v Praze svět, který známe
Foto: Jane Frank
Popisek: Ekonom Charles Gave, americký právník Christopher DeMuth, bývalý europoslanec Jan Zahradil a exprezident Václav Klaus

Diskusi otevřel americký právník a někdejší prezident konzervativního think-tanku American Enterprise Institute Christopher DeMuth, jenž byl správcem Úřadu pro informace a regulační záležitosti za prezidentského období Ronalda Reagana, a členem think-tanku Heritage Foundation, který pomáhal formovat program prezidenta USA Donalda Trumpa.

Ocenil bývalého prezidenta Václava Klause, jenž během úvodního projevu konference vyjádřil pochyby nad tím, že by na Západě panovala většinová ochota ke změně a vyjádřil přesvědčení, že se v rámci časové paralely s komunismem nacházíme nikoliv v době, kdy se blížil rok 1989, ale stále ještě dosti daleko od změn. „Obávám se, že co se týče míry znechucení nebo nesouhlasu se současným politickým a ekonomickým uspořádáním v Evropě, nejsme v osmdesátých letech. Dokonce se obávám, že jsme stále někde v sedmdesátých letech,“ pronesl.

Dle DeMutha Klaus – na rozdíl od většiny státníků, kteří po dvaceti letech ve funkci „mluví o banalitách a v eufemismech a vlastně nic moc neříkají“ – hovoří stále konkrétně, ale přesto by chtěl zmírnit slova bývalého českého prezidenta s poukazem na dění ve Spojených státech. „Po 70. letech skutečně následovala 80. léta,“ podotkl též optimisticky v návaznosti na Klausovu časovou osu.

Probíhající změny ilustroval například na nedávném projevu amerického viceprezidenta J. D. Vance na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Podotkl, že tato řeč – v níž Vance zdůraznil, že vedle obranných výzev čelíme také dalším v podobě „otevřených hranic, neomezené imigrace a sociálních nepokojů a násilí, zejména na ženách, ke kterému to vede v mnoha evropských zemích“ či neskrýval obavy ze stavu právního státu, neboť právo „je používáno jako zbraň k trestání politických oponentů“ – „byla v Evropě interpretována jako výtka Evropě“, avšak stejnou přednášku Vance přednesl před půl rokem ve Spojených státech.

Také na ní Vance podle amerického právníka hovořil nejen o obranných výzvách, ale rovněž o migraci, zneužívání práva, klesající ochraně náboženských menšin a o rostoucím antisemitismu či o rasové politice. „Byl to mnichovský projev pronesený uprostřed Ameriky, a volby byly vyhrané. Nyní je faktem, že složení veřejnosti v USA se až tak neliší od složení veřejnosti v celé Evropě,“ zmínil DeMuth, že změny jsou tak možné i u nás.

Jmenoval, že na vzestupu jsou na starém kontinentu konzervativní strany a preference jim rostou ve Španělsku, Německu, Francii či v Polsku. Rozdíl však je v Evropě v našem volebním systému, který je odlišný oproti USA.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 2


Osobnost měsíce

Jan Hamáček

  • SOCDEM
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

EU ?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekarelhrabě , 13.04.2025 10:13:26
Euro zákazy a příkazy nás zničili jsme v zadní části velblouda ! Ve Francii a Německu budou za pár let vládnout Muslimové a v Česku hlavně v Praze a Brně asi Ukrajinci ?

|  9 |  0

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…