Klienti nebankovních společností si na luxus nepůjčují - iDNES.cz

Nebankovní půjčky lidé využívají na nenadálé výdaje, ne na luxus, říkají odborníci

Zažitá představa, že lidé využívají nebankovní půjčky k tomu, aby si dopřáli nedosažitelný luxus nebo zlepšili svůj životní styl, je mylná. Alespoň v Česku platí, že takto získané peníze jdou spíše na platby za energie nebo nákup spotřebičů než na hezkou dovolenou, nový mobilní telefon nebo na bohatší Vánoce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

„Takové zjednodušení by se určitě nabízelo, ale důvodů pro žádost o úvěr je více,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací. Jeho slova potvrzuje i průzkum Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů. Podle něj si totiž klienti nebankovních společností půjčují primárně na nezbytnosti nebo na nenadálé výdaje.

Z těch, kteří si vzali půjčku v uplynulém roce, ji většinou využili například na opravu automobilů či domácích spotřebičů, případně na jejich nákup. Dále pak devět procent žadatelů o půjčku řešil penězi vyúčtování za energie, v osmi procentech případů pak na nájem. „Rekonstrukci nebo koupi nemovitosti či dražšího zboží si klienti pořizují spíše z bankovních úvěrů,“ říká David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Tolik často opakované půjčky na luxusní zboží jsou podle průzkumu v naprosté menšině. „Na mobilní telefon si bere půjčku dvě procenta zákazníků, stejně tak na dovolenou, značkové zboží financuje půjčkou pouhé procento našich zákazníků,“ popisuje výsledky průzkumu Aleš Perutka, předseda představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ).

Konec předražených půjček. Novela vymezí, kolik smí být maximální úrok

A například ze statistik Nebankovního registru klientských informací vyplývá, že největší část úvěrů na nebankovním trhu jsou úvěry na pořízení nového nebo ojetého automobilu. Což může být na jednu stranu vnímáno jako zvýšení „luxusu“. „Pro některé je tento typ úvěru ale spíše realistický pohled na aktuální situaci. Nově pořízený automobil může klientovi zajistit dostupnější cestování třeba za novou prací, díky které si zvýší příjem,“ poukazuje Rajl.

Roli hraje dobrá zkušenost

Určitou zajímavostí je, že ti, kteří si půjčují u nebankovní společnosti, si až v 81 procentech případech půjčují pravidelně. „Naši klienti jsou rizikovější a víme, že žádají o úvěry opakovaně,“ připouští Aleš Perutka. Klíčová je v tomto ohledu pravděpodobně zákaznická zkušenost.

„Pokud byli zákazníci s přístupem úvěrové společnosti spokojeni, určitě se rádi vracejí,“ dodává Šmejkal. Koneckonců všechny úvěrové společnosti, a to i banky, se snaží o další spolupráci s klientem, který platil řádně a včas. Snahu navíc často podpoří i nabídkou různých bonusů nebo slev.

„Zejména u úvěrů s krátkou splatností v řádu týdnů a měsíců jsou následné kontakty mezi poskytovatelem úvěru a klientem časté. Poskytovatel dalšího úvěru však musí zbystřit a řádně prověřit bonitu a úvěruschopnost každého žadatele,“ informuje Šmejkal.

Nebankovní půjčky vyhledává stále víc lidí

Podle Rajla však jde spíše o skupinu lidí, kteří jsou na opakované žádosti o úvěry náchylnější, a to bez ohledu na to, zda si půjčují u banky nebo na nebankovním trhu. „Někteří lidé si rychle zvyknou na život s úvěry a příliš nepřemýšlí nad tím, jestli je opakované půjčování pro ně tzv. zdravé. Naštěstí se jedná spíše o malou skupinu dlužníků,“ vysvětluje Rajl.

Poněkud zneklidňující je však zjištění, že roste počet těch, kteří by byli ochotni vyhledat nelicencovaného poskytovatele půjček v případě, že by je ten licencovaný odmítl. Zatímco v roce 2024 by k takovému kroku sáhlo jen 5,5 procenta dotázaných, letos je jejich počet více než dvojnásobný, a to 12 procent. Takový krok ale může být začátkem sestupné spirály problémů, protože nelicencovaní poskytovatelé často sahají k nekalým praktikám.

„Pro lidi v nouzi, kteří se rozhodují pod tlakem, představuje šedý trh nebezpečnou past. Neřídí se zákony, není regulovaný a spotřebitel nemá žádnou ochranu. Stále častěji se setkáváme s případy soukromých poskytovatelů, kteří podmiňují i menší půjčku ručením nemovitostí,“ říká Aleš Perutka.

Jsou nebankovní společnosti lichváři? Proč musí mít vyšší úrok

Často jde o jednotlivce, kteří se tváří tak, že půjčují „známému“. „Platí ale samozřejmě, že pokud taková osoba poskytuje desítky nebo stovky úvěrů, musí k tomu mít potřebné zázemí pro sledování splácení půjček a vymáhání, což lze kvalifikovat jako podnikání,“ říká Jiří Rajl. Tito poskytovatelé by přitom v Česku vůbec neměli existovat.

„Jedná se o neoprávněné podnikání zcela za hranou zákona a pro klienty velmi nebezpečné, zejména v situaci možného prodlení se splátkou. Vymáhání pak může dost bolet,“ varuje Šmejkal. Po půjčkách od nelicencovaných poskytovatelů podle něj sahají spíše lidé z uzavřených, sociálně vyloučených a marginalizovaných komunit.

Fiktivní IČO

„I sociální a dluhoví poradci mají velký problém zde pracovat a nabízet své poradenské aktivity, protože rodinné vazby a vzájemné závislosti brání o tomto skrytém fenoménu hovořit a tak se s ním vypořádat,“ dodává David Šmejkal.

Další nekalou praktikou jsou pak úvěry na fiktivní IČO. Tedy že společnost místo spotřebitelského úvěru poskytne úvěr podnikatelům i přesto, že dlužník podnikatelem není.

„Pro vyřízení půjčky donutí klienta, aby si zajistil živnostenský list a následně mu poskytnou úvěr. Toto je opět obcházení zákonné úpravy a klienti by si měli být vědomi, že pokud na takovou situaci přistoupí, dostávají se do velmi nevýhodné pozice, jelikož ztrácí ochranu, která je zákonem dána spotřebitelům,“ varuje Jiří Rajl. S takovými nekalými praktiky se podle průzkumu setkalo v případě žádostí o zřízení IČO pšt procent dotázaných a v případě ručení nemovitostí pak sedmnáct procent.

Zkušenosti s úvěrem na černo má v obecné podobě celkem 36 procent respondentů. Jde o úvěry bez smlouvy, ke kterým se lidé mohou dostat různě. Například přes e-mail, případně přes internet. Možností je ale mnohem více.

„K těmto nabídkám se lidé častokrát dostanou i přes známé nebo například přes různé tištěné letáky vylepené na sloupech veřejného osvětlení apod.,“ vyjmenovává Rajl. Lidé pak po takové půjčce sahají často v případě, že nedosáhnou na standardní bankovní nebo nebankovní úvěr. „Místo toho, aby se zamysleli nad důvody a snažili se zlepšit vlastní finanční situaci před samotnou novou žádostí o úvěr, tak přistupují k tomu, že žádají o půjčky od nelicencovaných a neregulovaných subjektů,“ dodává Rajl.

Takové chování je ale pochopitelně extrémně rizikové. „Před vyhledáváním nelicencovaných poskytovatelů úvěrů musíme rázně varovat. Jedná se o nelegální obchodní model, který vlastně můžeme přirovnat k nelegální lichvě,“ uzavírá Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Načítají se informace o videu…

Přesun výroby do USA nechystáme, s Trumpem se EU dohodne, věří šéf Linetu v USA

Nejčtenější

Druhý květnový svátek zamíchá otevírací dobou. Kde nakoupíte a kde bude zavřeno

Otevírací doba v obchodech během květnových svátků se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít zavřeno během některých svátků. Zatímco 1. května na Svátek...

Místo úsměvů fiasko. Korejští novináři už čekali v Praze, sbaleno měli i politici

Na slavnostní podpis dohody o výstavbě jaderné elektrárny Dukovany II., k němuž mělo dojít ve středu, se do Prahy chystala i delegace složená z vládních a parlamentních úředníků Jihokorejské...

Miliardář Bill Gates rozdá své jmění. Zabíjí nejchudší děti světa, řekl o Muskovi

Bill Gates ve čtvrtek slíbil, že v příštích dvou desetiletích rozdá téměř celé své osobní jmění, a uvedl, že nejchudší lidé na světě dostanou prostřednictvím jeho nadace přibližně 200 miliard dolarů....

Gandalf už je z módy. Novozélandské letiště odstraní slavné filmové sochy

Po více než dekádu měli cestující na letišti v novozélandském Wellingtonu možnost obdivovat sochy dvou letících orlů z filmové ságy Hobit. Jeden z nich nesl na zádech dokonce samotného čaroděje...

Rakouská firma zkusila čtyřdenní pracovní týden. Produktivitu nezvýšil, říká

Rakouský průmysl se již od roku 2022 potýká s největšími problémy od druhé světové války. Potíže se nevyhnuly ani společnosti Liebherr, která má jednu ze svých továren i v rakouském městě Lienz. Aby...

Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě. Ale proč? Důvodů je víc

Premium

V debatě o tom, čím svítit a topit, až nebude uhlí, často zaznívá, že je evropský trh s energiemi vůči Čechům nespravedlivý. Za energie prý platí nejvíce z celé Evropy, přestože tuzemské elektrárny...

9. května 2025

Restaurace budou možná brzy muset psát, odkud mají maso

Švédsko je zatím posledním z evropských států, které nařizují svým restauratérům informovat o zemi původu jimi používaného masa. Zařadilo se tak do společnosti Finska, Slovenska, Estonska a Francie,...

9. května 2025

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se dnes poprvé od února vrátila nad hranici 100 000 dolarů, v přepočtu tedy zhruba 2,2 milionu korun. K jejímu růstu přispělo dnešní oznámení obchodní dohody mezi...

8. května 2025  18:14

Britové s Američany oznámili obchodní dohodu, detaily se ještě musí doladit

Americký prezident Donald Trump a britský premiér Keir Starmer oznámili, že se jejich země blíží obchodní dohodě. Ta by měla usnadnit dovozy mezi oběma státy, detaily se ale ještě budou ladit v...

8. května 2025  17:11

Miliardář Bill Gates rozdá své jmění. Zabíjí nejchudší děti světa, řekl o Muskovi

Bill Gates ve čtvrtek slíbil, že v příštích dvou desetiletích rozdá téměř celé své osobní jmění, a uvedl, že nejchudší lidé na světě dostanou prostřednictvím jeho nadace přibližně 200 miliard dolarů....

8. května 2025  15:53

Europoslanci změnili emisní normy a uvolnili pravidla pro zásoby plynu

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem CO2 pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Europoslanci také schválili volnější...

8. května 2025  12:44,  aktualizováno  15:43

Benzin zůstává nejlevnější za téměř čtyři roky, ceny navíc dál klesají

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dál zlevňují a ceny zůstávají nejnižší za několik let. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se v uplynulém týdnu snížila o 13 haléřů na 33,97...

8. května 2025

Humři, zásnubní prsteny i diplomatický pas. Co vše pasažéři zapomněli v taxíku

Řidiči Uberu každý rok po celém světě nacházejí tisíce zapomenutých předmětů od peněženek až po bizarní kousky. Výroční přehled společnosti za rok 2024 ukazuje, že fantazii se v tomto ohledu meze...

8. května 2025

Rakouská firma zkusila čtyřdenní pracovní týden. Produktivitu nezvýšil, říká

Rakouský průmysl se již od roku 2022 potýká s největšími problémy od druhé světové války. Potíže se nevyhnuly ani společnosti Liebherr, která má jednu ze svých továren i v rakouském městě Lienz. Aby...

8. května 2025

Zlato zdražuje a s ním i šperky. Někteří z nás nepřežijí, varují klenotníci zákazníky

Premium

Rekordní zdražování zlata má vliv i na cenu šperků. Klenotníci musejí řešit, zda své výrobky buď citelně zdražit, nebo si ukrojit alespoň část svých marží. Někteří se dokonce mohou ocitnout...

8. května 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Turistický ráj, ale bez obsluhy. Řecko hlásí nedostatek pracovních sil

Řecký turistický sektor čelí vážnému nedostatku pracovníků. Jen v gastronomii a hotelnictví se zemi nedostává před začátkem sezony až 80 000 lidí. Hledá tak pomoc mezi zahraničními pracovníky, do...

8. května 2025

Nejhorší výsledek od vrcholu pandemie. McDonald’s hlásí další pokles tržeb

Společnost McDonald’s vykázala nejhorší čtvrtletní výsledky tržeb ve Spojených státech od vrcholu pandemie v roce 2020. Slábnoucí poptávka odráží napjatou ekonomickou situaci, kterou pociťují i další...

7. května 2025

Stránky budou vždy ve světlých barvách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.