Domů     Medicína
Příznaky leukemie nezná 90 % lidí, ukazuje průzkum
Jan Zelenka 17.4.2025

Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků.

Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal jako odchylku od normálního zdravotního stavu a vyhledal konzultaci lékaře.

Průzkum zkušeností s leukemií provedený mezinárodní charitativní organizací Picker, jehož zadavateli jsou mezinárodní sítě ALAN, CMLAN a CLLAN, analyzoval data od více než 2 900 pacientů a pečujících ze 69 zemí včetně ČR. Výsledky ukázaly kromě nízké informovanosti o příznacích leukemie také časté odkládání konzultace s lékařem v případě rozvíjejících se příznaků.

Účelem průzkumu bylo poskytnout porozumění a vhled do zkušeností pacienta a pečujícího. Výsledky poukazují na prostor pro lepší edukaci populace. Větší přehled veřejnosti přispívá k tomu, že se více pacientů dostane včas ke správné diagnóze – a tím i co nejdříve k efektivní léčbě,“ komentuje zjištění průzkumu Jana Pelouchová, předsedkyně spolku DIAGNÓZA LEUKEMIE, z.s.

90 % pacientů netušilo, že jejich příznaky mohou souviset s leukemií

Ačkoli 90 % pacientů vědělo, že leukemie je druh zhoubného onemocnění, drtivá většina – rovněž 90 %, před diagnózou vůbec netušila, že jejich zdravotní problémy mohou být příznaky této nemoci. Podobně 85 % pečujících nerozpoznalo první varovné signály u svých blízkých.

Tento alarmující nedostatek informovanosti může vést k pozdnímu vyhledání lékařské pomoci a tím i k opožděné diagnostice.

Akutní leukemie se obvykle projeví náhle a velmi vážně. Mezi typické příznaky patří silná únava a bledost, časté a nekontrolovatelné krvácení, horečky a těžké infekce kvůli oslabené imunitě,“ vysvětluje prof.

MUDr. Michael Doubek, Ph.D., přední český lékař a vědec v oboru hematologické onkologie z Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a FN Brno. Může dojít i k otokům orgánů, zvětšení uzlin nebo poruchám prokrvení, které mohou způsobit dušnost či problémy s vědomím.

„Bez rychlé léčby jde o život ohrožující stav, proto by při popsaných příznacích měl pacient neprodleně vyhledat lékařskou pomoc,“ dodává odborník.

Jednoduchý edukativní obrázek o leukémii. Vytvořila ho AI DALL·E. Ilustrace ukazuje rozdíl mezi zdravou a leukemickou krví pod mikroskopem — ideální pro základní výuku nebo dětské materiály.

Chronické leukemie se však často řadu let neprojevují. Když se pak začnou hlásit příznaky, ty mohou být velmi nespecifické. „Jde například o dlouhodobou únavu, časté infekce, nevysvětlitelné hubnutí, silné noční pocení nebo zvětšené lymfatické uzliny.

Někdy se projeví snadný vznik modřin nebo zvýšená krvácivost. Je potřeba vyhledat lékaře zpozornět vždy, když takové obtíže přetrvávají déle než několik dní nebo se rychle zhoršují,“ doplňuje profesor Michael Doubek.

Vyšetření dostupné všem

Vzhledem k častému podceňování těchto příznaků jsou mnozí pacienti s chronickou leukemií diagnostikováni až na základě běžného vyšetření krevního obrazu provedeného v rámci preventivní prohlídky nebo předoperačního vyšetření.

Dostávají se proto k léčbě později, než by mohli, pokud by byli vyšetřeni na základě příznaků. „Přibližně třetina respondentů průzkumu s chronickou leukemií čekala déle než šest měsíců, než se obrátila na lékaře,“ doplňuje Jana Pelouchová.

Krevní obraz je základní a nenáročné krevní vyšetření, které ve většině případů leukemie poukáže na abnormální hodnoty krevních elementů – červených či bílých krvinek a krevních destiček. Odběr a odeslání vzorku krve k vyhodnocení do certifikované laboratoře může provést každý praktický lékař.

Případně je možné absolvovat odběr a vyšetření krevního obrazu v režimu samoplátce v některé ze soukromých laboratoří, kde se cena pohybuje okolo stokoruny, a konzultovat výsledek s ošetřujícím lékařem,“ vysvětluje profesor Michael Doubek.

Informace pro pacienty ověřené odborníky

V průzkumu také méně než polovina pacientů (48 %) uvedla, že jim lékaři diagnózu vysvětlili srozumitelně. „To, že pacient nevnímá vysvětlení diagnózy lékařem jako srozumitelné, samozřejmě nemusí být vždy chybou na straně lékaře.

Jedná se pro většinu pacientů o zcela novou, zahlcující situaci, a značnou roli ve vnímání hraje stres. Po jeho opadnutí většina pacientů cítí potřebu zjistit víc. Proto ve spolupráci s odborníky průběžně aktualizujeme sekce věnované jednotlivým diagnózám na stránkách www.diagnoza-leukemie.com, kde je možné zjistit vše podstatné,“ doplňuje Jana Pelouchová.

DIAGNÓZA LEUKEMIE nabízí Video-knihovničku pacienta pro jednotlivá onemocnění a pořádá pravidelná setkání pacientů s hematology. Získané informace mohou pacienty inspirovat k relevantním otázkám pro diskusi s ošetřujícím lékařem.

Nechybí ani videa s radami právníka k nejčastějším otázkám ohledně práv pacienta, úhrad a dalších záležitostí souvisejících s právem a zdravotním pojištěním.

Foto: Foto: kresba, DALL·E
Zdroje informací: FN Brno
Související články
Medicína 8.5.2025
Právě dnes si připomínáme Světový den boje s rakovinou vaječníků. V České republice toto zhoubné onemocnění každoročně postihne kolem tisícovky žen. Závažné je nejen svou náročností na léčbu, ale také časnou diagnostikou, která bývá komplikovaná kvůli nenápadným příznakům. Jednou z klíčových oblastí, kde může medicína pacientkám i jejich blízkým poskytnout šanci na lepší budoucnost, je […]
Každé zjednodušení vede ke zkreslení, a právě autofagie je toho varujícím příkladem. Do obecného povědomí se dostala pod zkratkou „úklid v buňce“, kterým ve spojení s určitými metodami slibuje zlepšení zdraví a zpomalení stárnutí. Jenže celá věc je trochu složitější a skrývá i nemalá rizika.    Nejčastější metodou, která má díky autofagií vést k omlazení a zdraví, […]
Malárie si každoročně vyžádá přes 600 000 lidských životů a představuje jednu z největších výzev globálního zdraví. Vědci z Liverpool School of Tropical Medicine (LSTM) nyní přišli s revolučním přístupem: pomocí běžně schváleného léku nitisinon chtějí učinit lidskou krev smrtelnou pro komáry rodu Anopheles, kteří malárii přenášejí.​ Nitisinon je lék schválený pro léčbu vzácných genetických poruch, […]
Z dosud nejkomplexnější analýzy svého druhu vyplynulo, že fyzická aktivita může zmírnit škodlivé účinky léčby rakoviny, jako je poškození srdce, nervů či mozková mlha. Cvičení zároveň zlepšuje psychickou pohodu (vy)léčených pacientů i celkovou kvalitu jejich života. Studie, kterou vedla nemocnice Shengjing při Čínské lékařské univerzitě, analyzovala souhrnná data z randomizovaných kontrolovaných studií publikovaných v letech […]
Bolest hlavy, nevolnost, dušnost, závratě, dezorientace, otok mozku či plic a v nejzávažnějších případech také kóma a smrt – výšková nemoc patří k hrozbám, kterým horolezci na svých expedicích musejí čelit. Domorodé obyvatele náhorních plošin ovšem tyto nepříjemnosti netrápí, a jak se zdá, vděčí za to nečekanému spojenci uloženému v bedrech. Tam, kde by většina z nás lapala […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz