Pravidelně přijímal darem od návštěv různé fotbalové artefakty; míče, dresy, podpisy. Musel jich mít stovky. Setkal se s Maradonou i Messim, věnování mu napsal i Brazilec Pelé, kterého obdivoval.
Ty nejcennější kusy vystavil ve vitríně přímo ve Vatikánu a nejpočetnější zastoupení má pochopitelně právě San Lorenzo.
OBRAZEM: Papež František miloval fotbal. Potkal Messiho i Maradonu. Komu fandil?![]() |
„Zanechal tady nezničitelný odkaz. Pro všechen lid San Lorenza byl papež zdrojem obrovské hrdosti,“ řekl agentuře Reuters klubový prezident Marcelo Moretti po jeho pondělní smrti. „Pro všechny je to velmi smutný den.“
Nejvyšší představitel katolické církve zemřel v pondělí po vleklých zdravotních potížích ve věku 88 let. Fanoušci na sociálních sítích brzy vypíchli zajímavost, že čas papežova úmrtí koresponduje s číslem jeho klubové karty – 88235 (88 let ve 2:35 argentinského času).
San Lorenzo navíc po Františkově zvolení nejvyšším církevním představitelem v roce 2013 až zázračně ovládlo ligu a posléze i Pohár osvoboditelů, což je nejcennější trofej v Jižní Americe.
Jako malý ještě coby Jorge Maria Bergoglio chodíval na tribuny, později se stal klubovým členem a nepřestával ho podporovat ani během vatikánské mise, přestože se do Argentiny od té doby už nevrátil.
Členové papežské švýcarské gardy mu pravidelně na stůl nosili zprávy o tom, jak se klubu daří. Sám televizi už třicet let nesledoval, a tak si musel vystačit se čtením.
Po smrti klubového duchovního patrona fanoušci truchlí, na pietní místa u kaple na stadionu Pedra Bidegaina přinášejí šály i dresy. Památku klub uctí také uctí speciálními dresy pro sobotní ligový zápas s Rosariem. Ponesou Františkovu podobiznu.
Kluboví šéfové do toho zveřejnili krok, který připravovali od loňské zářijové návštěvy Vatikánu. „Papež nadšeně souhlasil,“ kývl Moretti.
A tak až začnou proudit davy na nový stadion pro 55 000 lidí, přivítá je moderní aréna papeže Františka. Muže, který s klubem bude spjatý už navždy.