Hodnota čínského vývozu tilapie do USA dosahuje 425 milionů amerických dolarů ročně, což je asi 9,8 miliardy korun. Cla amerického prezidenta Donalda Trumpa ve výši až 170 procent ale zásadně změnila pravidla hry. Kvůli obchodní bariéře čínští producenti v podstatě nemají žádnou šanci na americkém trhu uspět, píše agentura Reuters.
Neskloníme se před barbarem, hlásá Čína. USA zvýšily cla na celkem 145 procent![]() |
Ve městě dlouhodobě funguje i celkem šestnáct továren, ve kterých se tilapie nilské zpracovávají. V ohrožení jsou ale také místní výrobci krmiv. Dopady obchodní války pocítí i američtí spotřebitelé, kterým se jejich oblíbené ryby prodraží.
Místní přicházejí o práci
Pracovníci maomingských rybích farem nyní otevřeně přiznávají, že nové objednávky z USA po zavedení vysokých cel nepřicházejí. Zpracovatelské linky tu stojí a firmy počítají ztráty, se kterými ještě před několika měsíci vůbec nepočítaly. „Vysoká americká cla nás úplně zlomila. Trpíme úplně všichni. Místní přicházejí o práci,“ přiznává s obavami místní obchodník Chuang Sung-fej.
Přitom období mezi březnem a květnem je pro místní rybí farmy obvykle vrcholem prodejní sezony. Letošní rok je ale proti těm předchozím úplně jiný. „Je to nejhorší rok, jaký jsme kdy zažili. Normálně bychom měli už většinu naší produkce prodanou. Teď ale nikdo nenakupuje. Místní se bojí, co bude dál,“ svěřila se agentuře Reuters jedna z místních pracovnic pod podmínkou anonymity.
USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“![]() |
Podobně reagují i další. Některé místní podniky dokonce již přestaly do USA úplně vyvážet. Cena tilapie nilské (někdy též tlamouna nilského) se na čínském trhu vlivem výraznější nabídky dokonce na počátku dubna v meziročním srovnání propadla o 17 procent. Ačkoliv se od té doby ceny mírně zvýšily, stále zůstávají hluboko pod hranicí rentability a mnozí se kvůli tomu potýkají s existenčními problémy.
Nové trhy situaci příliš nevyřeší
Čínské rybí farmy se proto snaží usilovně hledat nové trhy. Nahrazení americké poptávky však nebude vůbec jednoduché. Nabízí se kupříkladu některé africké státy. Ty ale podle agentury Reuters nemají zájem o zpracované tilapie, což nijak nepomůže místním zpracovatelským závodům. Ani trhy na Blízkém východě či v Evropské unii nejsou dostatečně silné na to, aby se čínské dodávky ryb jednoduše přesměrovaly.
Peking hledá nová odbytiště. Levné zboží z Číny může zahltit Evropu |
Nepomáhají ani sami čínští spotřebitelé. Mnozí z nich totiž šetří a obávají se budoucnosti. Spotřeba stagnuje, zákazníci jsou opatrní. I proto mnohé čínské firmy v Mao-mingu stále věří tomu, že se povede vyjednat potřebnou americko-čínskou obchodní dohodu. „Pokud se cla zruší, objednávky se vrátí. Uvidíme ale, kdo toto období vlastně přežije,“ uzavírá pro agenturu Reuters s obavami čínský nákupčí Ču Chua-č’.